Brýle jako hendikep? Už dávno ne!

28. 01. 2009 | † 30. 09. 2015 | kód autora: 6iM

Brýle jako hendikep? Už...Brýle, které nosí mnoho z nás už dávno nejsou jen optickou pomůckou. Postupem času se z nich stal uznávaný módní doplněk. Kolik brýlí nosí náš prezident? A kolik primátor Liberce? Oslovil jsem je a jejich reakce na toto téma mne mile překvapily. Dostanu se k nim níže.

Začneme ale trochou historie. První zmínky o využití krystalu jako optické pomůcky sahají až do dob kolem roku 2000 př.n.l. Další vývoj byl velmi pozvolný, když se až kolem roku 1000 n.l. ve staré Číně objevují zmínky o prvních skleněných čočkách zasazených do obrouček. Poté výrobci ještě mnoho staletí experimentovali o jejich správném uchycení a usazení na obličeji. V roce 1730 pak londýnský optik Edward Scarlett přichází s pevnými postranicemi, které jsou opřeny o uši. O 22 let později vynalézá James Ayscough první brýle s postranními panty a startuje tak novodobou historii tohoto fenoménu.

Přesně o 255 let později přicházím na řadu já a svou právě nabytou oční vadu se rozhoduji korigovat prvními brýlemi. Mám-li být upřímný bylo to především proto, že jsem v teplých letních měsících začal vidět Nohavicovy "dívky v šatech z krepdešínu" poměrně rozmazaně, takže už bylo vlastně vedlejší jestli je léto nebo zima. Z prvních brýlí jsem měl vcelku strach. Nikdy jsem žádné nenosil a tak není divu, že jsem zvolil vrtané, tedy bez obrouček, které byly co nejméně vidět. Nicméně toto přesvědčení mi nevydrželo dlouho, když jsem zjistil, že ty šedočerné brýle, kterých jsem si všimnul za výlohou by se skvěle hodily k mojí oblíbené košili. Poté přišly třetí, čtvrté, jedny s širokými postranicemi, další s dvojitými postranicemi a před týdnem mi udělaly radost mé zatím poslední, osmé.

Všimnul jsem si, že "v tom" nejsem sám a rozhodl jsem se oslovit osobnosti, které mne stran brýlí nejvíce zaujaly. Jedním z nich nemohl být nikdo jiný než prezident naší země Václav Klaus. Pan prezident volí konzervativnější modely a dle dopisu z prezidentské kanceláře, který jsem obdržel používá nyní troje brýle, přičemž má více starších, které už nenosí. Primátor města Liberce pan Jiří Kittner byl z dopisu, který jsem mu adresoval velmi potěšen. Zřejmě především proto, že se tato korespondence vyjímečně netýkala pracovních záležitostí. Pan primátor vlastní 8 brýlí, častěji používá 4 a ostatní skladuje doma, dle svých slov "ani neví proč." Myslím, že je to hlavně proto, že mi "brýlovci" máme ke svým brýlím zvláštní vztah. Pan primátor má také speciální letecké dioptrické sluneční brýle v autě, které používá i při lyžování na ostrém slunci a jeho "sbírku" uzavírají poslední brýle s velmi tmavými skly k moři. Také mi prozradil, že plánuje nákup nějakých dalších, aby byla změna. A jak jste na tom s brýlemi Vy?


Zobrazit další články tohoto autora

Další články z rubriky lide-spolecnost

Související články

Copyright © 2008-2018 Hups.cz. Všechna práva vyhrazena.